ادامه مطلب

ادامه مطلب

صندلی لهستانی صندلی خاطره‌ها

درباره اینکه صندلی لهستانی چرا به این نام خوانده می‌شود و تاریخچه آن چیست می‌خواندم و به چند روایت مختلف برخوردم. صندلی لهستانی که ما در ایران آن را به این نام می‌شناسیم، در واقع به نوعی صندلی گفته می‌شود که به آن صندلی بنت وود (Bentwood) می‌گویند.

این نوع صندلی و دیگر مصنوعات چوبی که چوب‌های خمیده‌ای به این شکل دارند، با چوب تر ساخته می‌شوند. روش خاصی که چوب را با آب یا بخار آب فرآوری می‌کنند و با خم کردن آن را به شکل دلخواه خود برای ساختن صندلی و مبل در می‌آورند.

ویکی پدیای فارسیاطلاعات زیادی درباره صندلی لهستانی در اختیار ما نمی‌گذارد. فقط چند جمله در باب اینکه صندلی لهستانی صندلی چوبی است که چوب خم شده در ساختن آن به کار رفته و مبدع آن شخصی آلمانی اتریشی به نام میشاییل تانت (Thonet) در قرن نوزدهم بوده است.

علت نام‌گذاری این صندلی در ایران هم این‌طور توجیه شده که نخستین بار این صندلی در ایران به دست مهاجران لهستانی ساخته شده است که در دهه ۲۰ شمسی به ایران مهاجرت کردند و بعد با ملیت آن سازندگان اولیه مشهور شده است.

در سایر نقاط جهان صندلی لهستانی را با نام صندلی‌های بنت‌ وود یا نام اولین شرکت تولید‌کننده آن یعنی همان تانت می‌شناسند.

برخی، اولین تولیدکننده این نوع صندلی را شرکت مبل‌سازی کوهن می‌دانند که در چکسلواکی و در نزدیکی لهستان واقع بود. این صندلی از کمپانی کوهن و تانت از منطقه لهستان در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی وارد ایران شد و شاید دلیل نامگذاری آن‌ در ایران به همین دلیل باشد.

تولیدات تانت و کوهن توسط طراحان داخلی مشهور به کار گرفته شد و خیلی زود به عنوان یک عنصر مینیمال و زیبا جای خود را در طراحی داخلی باز کرد. برخی از نمونه‌های اولیه صندلی لهستانی در موزه‌های هنری سراسر دنیا از جمله موزه هنر مدرن نیویورک نگهداری می‌شود.

در دهه نود میلادی این صندلی دیگر در سراسر دنیا مشهور و شناخته شده بود و در طراحی داخلی کافه و رستوران‌های بی‌شمار و حتی در دکوراسیون بسیاری از منازل مسکونی جزئی جدایی‌ناپذیر بود.

صندلی لهستانی از آن دست طراحی‌های جاودان و بدون تاریخ است که از زمان تولیدش تا کنون جزو محبوب‌ترین‌ها مانده است.

صندلی لهستانی با طراحی مینیمالیستی خود کم‌کم در همه جای دنیا شناخته شد و انقلابی در طراحی صنعتی پدید آورد. همچنین تولید انبوه این صندلی به دلیل مواد اولیه‌ای که برای ساختن آن مصرف می‌شد و روش هوشمندانه ساختش، کاری با ‌صرفه بود.

چیزی نگذشت که کافه‌ها و رستوران‌های اروپایی به تصرف صندلی لهستانی درآمد و صندلی لهستانی نماد کافه‌نشینی شد. در ایران هم کافه‌های قدیمی با این صندلی بار مد روز همراه می‌شدند.

این صندلی توسط سازنده‌اش صندلی شماره ۱۴ نام‌گذاری شد ولی بعدها صندلی صندلی‌ها یا پادشاه صندلی‌ها لقب گرفت. این صندلی هنوز هم برای خیلی‌ها انتخاب اول در بین تمام صندلی‌هاست.

 وجود صندلی لهستانی در خانه و اثری که روی فضا دارد متفاوت با هر صندلی دیگری است. صندلی لهستانی با طراحی سهل و ممتنع خود هم مینیمال و مدرن است هم پست مدرن. در عین سادگی و شیک بودن حسی نوستالژیک دارد. حسی که صندلی لهستانی به دکوراسیون خانه یا رستوران و کافه می‌دهد، ویژه خودش است. 

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت