ادامه مطلب

ادامه مطلب

راهنمای انتخاب پارچه مبل

پارچه روکش مبل انتخاب مهمی است. با انتخاب جنس اشتباه، تنها چند ماه بعد از خرید مبل مجبور می‌شوید روکش آن را عوض کنید. همچنین با انتخاب رنگ یا طرح نامناسب همیشه از آنچه دارید ناخشنود خواهید بود. بنابراین قبل از خرید پارچه مبل این نوشته را شامل مطالبی درمورد در نظر گرفتن دوام، راحتی و سبک پارچه مبل بخوانید.

چگونه بهترین پارچه را انتخاب کنیم؟

برای خرید هر چیزی ابتدا از خود بپرسید سبک زندگی‌تان چگونه است و چه کسی قرار است از مبل استفاده کند. این سوال شما را در انتخاب نوع مواد مورد نیازتان راهنمایی خواهد کرد. شاید شما پارچه مخمل ابریشمی دوست داشته باشید، اما اگر بچه یا حیوان خانگی دارید این پارچه خیلی زود خراب می‌شود. ضمنا یادتان باشد مبل‌های راحتی که در اتاق نشیمن گذاشته و زیاد استفاده می‌شوند، باید پارچه‌های بادوامی داشته باشند، درحالی که مبل‌های پذیرایی یا اتاق‌های دیگر که کمتر استفاده می‌شوند می‌توانند از هر جنسی باشند.

یکی از خطاهای رایج این است که خریداران دقت نمی‌کنند پارچه در گذر زمان چقدر فرسوده می‌شود. همیشه موقع خرید درمورد مواد تشکیل دهنده پارچه و نیز چگونگی تمیز کردن آن بپرسید. بعد فکر کنید چقدر می‌توانید از چنین پارچه‌ای نگهداری کنید.

 

پارچه مبل

آیا بعد از پنج سال از ظاهر پارچه مبلتان خوشتان خواهد آمد؟ آیا مرتب می‌‌توانید روی آن را جارو بکشید؟ آیا می‌توانید روی آن را با پارچه بپوشانید تا از نور آفتاب در امان باشد؟ در ادامه چند نوع پارچه مبل طبیعی را معرفی می‌کنیم.

جنس‌های پارچه مبل

لینن: جنس لینن بهترین انتخاب پارچه مبل برای اتاق‌های نشیمن رسمی و فضاهایی است که عموماً بزرگ‌ترها از آن استفاده می‌کنند، چون زود کثیف و چروک می‌شود و در مقابل آسیب‌های شدید دوام ندارد. با این حال لینن در برابر پرز‌ یا گلوله‌شدن و ساییدگی مقاوم است. دقت کنید پارچه لینن کثیف باید به صورت حرفه‌ای تمیز شود تا آب نرود.

چرم: این جنس بادوام پارچه مبل را می‌توان به راحتی جارو کشید یا با دستمال نم‌دار و شوینده‌های مخصوص چرم تمیز کرد.

نخ: این جنس پارچه مبل مقاومت خوبی در برابر آسیب، پرزشدن و ساییدگی در گذر زمان دارد و مقاومت کمتری در مقابل لک شدن، چروکیدگی و آتش دارد. دوام این پارچه به نوع بافت و پرداخت آن بستگی دارد. بافت داماسک بیشتر رسمی است و کنواس غیررسمی و بادوام‌تر است.

پشم: این جنس از پارچه مبل مقاوم و بادوام است و مقاومت خوبی در مقابل پرزشدن، ساییدگی، چروک و چرک شدن دارد. معمولاً پشم با الیاف مصنوعی ترکیب می‌شود تا راحت‌تر تمیز شود.

ترکیب نخ: بر اساس نوع بافت، پارچه مبل ترکیب‌ نخ می‌تواند مقاوم و مناسب استفاده خانوادگی باشد. پرداخت ضد لک این پارچه‌ها برای استفاده روزمره ضروری است.

وینیل: جنس پارچه مبل وینل در مقایسه با چرم ارزان‌تر است و در عین حال راحت تمیز می‌شود و برای مبل‌های اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن خانواده‌های پرجمعیت مناسب است. دوام این پارچه‌ها بستگی به کیفیت آن دارد.

ابریشم: این نوع پارچه مبل ظریف و حساس فقط برای بخش‌هایی از خانه مثل پذیرایی و اتاق‌های نشیمن رسمی که معمولاً بزرگ‌سالان در آن رفت و آمد دارند مناسب است. این پارچه‌ها در صورت کثیف شدن باید به صورت حرفه‌ای شست‌و‌شو شوند.

  

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت