ادامه مطلب

ادامه مطلب

چگونه کاور مبل انتخاب کنیم؟

انتخاب کاوری مناسب برای مبلمان خانه، هم عمر مبل‌هایتان را افزایش می‌دهد و هم باعث می‌شود زیبا به نظر برسند. اگر مبل نویی دارید که نمی‌خواهید در اثر استفاده زیاد خراب شود، یا اینکه مبل قدیمی یا دست‌دومی دارید که نیاز به تعویض روکش دارد، می‌توانید با خرید کاور مبل در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

 استفاده از کاور مبل راحت است، می‌توانید آن‌ها را بدون دردسر بشویید و درصورتی که خراب شد یا از آن‌ها خسته شدید با هزینه کمی تعویضش کنید.

به همین دلایل امروزه در بازار، کاورهای مبل در رنگ‌ها و طرح‌ها و سایزهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید مناسب‌ترینش را برای مبلمانتان انتخاب کنید. اما موقع خرید چند نکته‌ای را که در ادامه می‌خوانید در نظر بگیرید.

انواع کاور مبل

کاورهای آمادهارزان‌ترند و در فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند. این کاورها در سایزهای مشخصی دوخته شده‌ است، بنابراین برای اینکه اندازه مبلتان شود مجبورید قسمت‌های اضافه را تو بگذارید یا سنجاق بزنید. کاورهای آماده عموماً امکان شست‌و‌شو با ماشین را دارند، بادوام‌اند و مراقبت خاصی نیاز ندارند.

کاورهای نیمه‌سفارشیهم از پیش آماده شده در بازار موجودند، ولی برای برندهای خاصی از مبلمان با سایز و فرم مشخص دوخته شده‌اند. این کاورها هم مثل کاورهای آماده، قابل شست‌و‌شو با ماشین‌اند، بادوام‌اند و نگهداری از آن‌ها راحت است.

کاورهای سفارشیرا می‌توانید به خیاطی‌ها و فروشگاه‌های ویژه وسایل طراحی داخلی سفارش دهید تا مخصوص مبلمان شما بدوزند. بنابراین امکان انتخاب جنس و رنگ و طرح پارچه فراهم است. کاورهای سفارشی را معمولاً برای شست‌و‌شو باید به خشک‌شویی بدهید و نگهداری از آن‌ها به مراقبت بیشتری در مقایسه با قبلی‌ها نیاز دارد.

اندازه‌گیری سایز مبلمان

یکی  از اولین مواردی که قبل از خرید کاور مبل باید در نظر بگیرید، سایز مبل است: اندازه‌ دقیق طول مبل‌ها از قسمت بیرونی یک دسته تا قسمت بیرونی دسته دیگر، اندازه‌ عمق مبل از جلو تا عقب مبل و درنهایت اندازه‌ ارتفاع از زمین تا بالاترین قسمت مبل.

انتخاب پارچه

پارچه‌ای که برای کاور مبل انتخاب می‌کنید مهم‌ترین فاکتور در دوام آن است. پارچه‌های جناغی مخلوط، کرباس، نخ و دنیم، بادوام‌ترین پارچه‌ها هستند.

همچنین در انتخاب پارچه کاور، باید جنس روکش خود مبل را نیز در نظر بگیرید. مثلاً اگر روکش مبلتان از چرم است، پارچه کاور حتماً باید از الیاف طبیعی باشد تا رطوبت را جذب کند و چرم آسیب نبیند.

توجه داشته باشید در حالی ‌که پارچه‌های خیلی ضخیمی مثل مخمل و چینل دوام بیشتری دارند، این جنس‌ها روی مبل نمی‌نشینند و برای کاور مناسب نیستند.

 پارچه‌هایی از جنس پلی استر و مایکرو فایبر، ظاهر بهتر و مرتب‌تری روی مبل دارند، ولی وزن کمتری دارند و نازک‌ترند. همچنین پارچه‌های ابریشمی و پشمی زیباترند، ولی عمر زیادی ندارند و حتماً باید برای شست‌وشو به خشک‌شویی بروند. 

اضافه کردن جزئیات به کاور مبل

اگر می‌خواهید کاور مبلتان ظاهر بهتری داشته باشد، می‌توانید به جزئیاتی مثل افزودن تزئینات و دکمه، انتخاب پارچه گلدار و طرح‌دار، دوخت حاشیه و... توجه کنید. به علاوه می‌توانید برای زیبایی بیشتر، کاورتان را طوری بدوزید که پایه‌های مبل پیدا باشد.

  

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت