خبرنامه چهاردهم
خبرنامه چهاردهم
خبرنامه سیزدهم
خبرنامه سیزدهم
خبرنامه دوازدهم
خبرنامه دوازدهم
خبرنامه یازدهم
خبرنامه یازدهم
خبرنامه دهم
خبرنامه دهم
خبرنامه نهم
خبرنامه نهم
خبرنامه هشتم
خبرنامه هشتم
خبرنامه هفتم
خبرنامه هفتم
خبرنامه ششم
خبرنامه ششم
خبرنامه پنجم
خبرنامه پنجم
خبرنامه چهارم
خبرنامه چهارم
خبرنامه سوم
خبرنامه سوم
خبرنامه دوم
خبرنامه دوم
خبرنامه اول
خبرنامه اول

کاتالوگ دیجیتال خانگی

 
ادامه مطلب

ادامه مطلب

نیلپر مبلمان اداری و منزل

ادامه مطلب

نکاتی برای رسیدن به بهترین طراحی مبلمان کودک

طراحی مبلمان کودک یک هنر است. نه فقط به این دلیل که این مبلمان باید میل و تخیل بچه‌ها را درگیر کند، بلکه چون باید کاملاً با آن‌ها تناسب داشته باشد. مقیاس، نسبت و تعادل المان‌های کلیدی برای یافتن تناسب و سازگاری مبل با بدن کودک است. المان‌های شخصیت‌بخشی، حس طنز و کاربری هم در طراحی مبلمان کودک اثرگذار هستند. برای فهمیدن اینکه چه چیز برای موفقیت طراحی مبلمان کودک ضروری است، نکاتی را در ادامه مرور می‌کنیم.

طراحی برای کودکان ترکیب بازی و سازگاری است. دو جنبه عملی زندگی روزمره دوام  و تخیل است. فضای زندگی کودک باید با توجه به فعالیت‌های کودک طراحی شود. این فعالیت‌ها شامل آموختن، زندگی روزمره و بازی با دوستان است. یک فضای مناسب طراحی شده برای کودکان به آن‌ها کمک می‌کند رشد کنند، توانایی‌هایشان را درگیر می‌کند و نیاز به حرکت و المان‌های ایمنی را در نظر می‌گیرد. کودک باید بتواند بالا و پایین بپرد، وول بخورد و از همه چیز بالا برود. مبلمان کودک نباید به آسانی خراب شود و باید از مواد محکم و ایمن ساخته شده باشد.

 

چه سایز، جنس و رنگی مناسب مبلمان کودک است؟

 

وقتی اتاق بچه‌ها را طراحی می‌کنید، باید به سایز مناسب با جثه آن‌ها در همه اشیا و سطح مشخصی از ایمنی توجه کنید. از وقتی که دیوارهای شناخته شده برای کودک دیواره‌های گهواره است، تا وقتی به دیوارهای اتاقش گسترش می‌یابد و بعد که جهانش روزبه‌روز بزرگ‌تر می‌شود، بهترین فضا برایش مکانی است که در آن احساس امنیت کند و تخیلش بتواند رشد کند.

همه مبلمان باید پایین و در دسترس کودک باشند که به او حس بی‌نیازی و استقلال دهند. مثلاً ارتفاع صندلی و مبل کودک باید طوری طراحی شده باشد که کودک بتواند خودش روی آن بنشیند و از آن پایین بیاید.

رنگ‌ها باید روشن و درخشان باشند. الگوهای گرافیکی به جا افتادن فضا و مبلمان رنگی کمک خواهند کرد. مبل کودک باید برای شیطنت‌های او به اندازه کافی نرم باشد. گاهی ترکیب تخیل، راحتی و ایمنی مشکل می‌شود. شاید این‌ها اهداف هم را از بین ببرند و قابل ترکیب نباشند. این همان جایی است که طراحی مبلمان کودک یا طراحی فضا برای کودکان را تبدیل به یک چالش می‌کند.

مبل کودک باید طراحی و ساخت خوبی داشته باشد. مبل کودک در عین حالی که باید مقاوم باشد، باید ایمن و زیبا ساخته شده باشد.

ممکن است برخی فکر کنند چون کودک در حال رشد است و در مدت زمان محدودی از مبلمان کوچکش استفاده خواهد کرد، پس مهم نیست که این مبل حتماً از مواد درجه یک ساخته شود و نباید گران‌قیمت باشد. اتفاقاً به دلیل اینکه کودکان گاهی ممکن است با وسایلشان درگیر شوند و با آن‌ها برخورد کنند یا آن‌ها را گاز بگیرند یا بشکنند، موضوع مقاوم بودن و ایمن بودن متریال به کار رفته شده، بسیار بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.

جنس به کار رفته شده در مبل کودک اگر کیفیت لازم را نداشته باشد، ممکن است سلامت کودک شما را به خطر اندازد.

 

مبلمان کودک

 

به عنصر تخیل در طراحی مبلمان کودک توجه کنیم

 

مواد و اشیایی که ما برای کودکانمان انتخاب می‌کنیم، اصلی‌ترین آیتم‌های دیداری و تحریک‌کننده در محیط زندگی آن‌ها محسوب می‌شوند. در سبک زندگی امروزی، کودکان بیشتر زمان خود را در اتاق و محیط خانه سپری می‌کنند. پس خلاقانه و نوآورانه بودن فضاسازی و وسایلی که در این فضا قرار می‌دهیم هم فاکتور دیگری است که در انتخاب وسایل باید به آن توجه کنیم. ذهن کودک با تماشای همین وسایل خیالپردازی می‌کند و مشغول می‌شود.

مبلمان اتاق کودک در واقع چیزهایی هستند که آن مکان را به اتاق خاص او تبدیل می‌کنند. مبلمان هر فضا، عنصر هویت‌بخش آن است. مبلمان قسمت بزرگی از چیزی است که بعدها کودک از کودکی خود به یاد خواهد آورد و الهام‌بخش آینده‌اش خواهد شد. چیزی که احساسات نوستالژیک او را بر خواهد انگیخت و از خانه و خانواده‌اش در کودکی در ذهنش خواهد ماند.

گفتیم که طراحی مبلمان کودک یک هنر است. با درک نیازهای فیزیولوژیک، روانشناختی و کارکردی کودک در محیط اطراف، مبلمان کوچک خوب برای تخیل و دیگر نیازهای چندگانه کودک ساخته می‌شود. در انتخاب مبلمان کودک به این نکات توجه کنید.

 

مبلمان کودک

 
 
 

تمامی حقوق این سایت برای شرکت نیلپر محفوظ است.     


 

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت