ادامه مطلب

ادامه مطلب
ادامه مطلب

ارگونومی در محل کار بازوی نگهدارنده ال سی دی

بازوی مانیتور چیست؟

بازوی مانیتور ابزاری کارآمد برای کمک به تنظیم ارتفاع و زاویه نمایشگر کامپیوتر است. در گذشته افراد برای تنظیم ارتفاع نمایشگر از ابزارهای ساده استفاده می کردند که اغلب قابلیت تنظیم نداشته و به مرور زمان با مطرح شدن الزام رعایت ارگونومی بازوهای نگهدارنده به شکل امروزی طراحی شدند و با کمک مفصل های تعبیه شده و دمپرهای هیدرولیکی برای کاربر این امکان را محیا کردند تا به راحتی موقعیت قرار گیری نمایشگر خود را تنظیم نماید.

 

 

از نشانه های فضای اداری مدرن استفاده از بازوی مانیتور قابل تنظیم است که علاوه بر ظاهری زیبا  دارای مزیت های ارگونومیک بوده و به کاربر  این امکان را می دهد تا صفحه نمایش خود را به راحتی در ارتفاع، عمق و زاویه مناسب قرار دهد .این ویژگی باعث کاهش عوارض اسکلتی عضلانی در بدن افراد میشود. این تنش ها در اثر نشستن طولانی مدت روی صندلی اداری و کار با کامپیوتر می تواند در طول زمان به بدن آسیب برساند، باعث درد گردن و شانه، درد پشت، فشار به چشم و سایر درد هایی که بر سلامت جسمی تأثیر می گذارد. بازو نگهدارنده همچنین می تواند به افزایش بهره وری در محیط های کار گروهی کمک کند. شما به راحتی می توانید با کمک بازوی نگهدارنده مانیتور خود را در جهات مختلف حرکت داده و تصویر نمایشگر را با همکاران خود به اشتراک بگذارید.

از دیگر فواید بازوی نگهدارنده آزاد سازی فضا و مرتب شدن روی میز کار است که می تواند برای سازمان هایی که به نظام آراستگی اهمیت می دهند  یک انتخاب مناسب باشد.

اگر شما در حال کار در یک موقعیت شغلی هستید که نیاز به ارتباط با مشتریان دارد، بازوی مانیتور ارگونومیک کمک خوبی است تا زمانی که می خواهید اطلاعات را با آنها به اشتراک بگذارید نمایشگر خود را در هنگام صحبت با مشتری تغییر دهید.

 

 

احتمالا برایتان این سوال مطرح است که آیا می توانید یک بازوی نگهدارنده را به نمایشگر کامپیوتر خود نصب کنید؟ در ابتدا  مطمئن شوید پشت نمایشگر دارای صفحه اتصال استانداردVESA  باشد .

استانداردVESA  یک استاندارد بین المللی است که امکان اتصال نمایشگر به بازوی نگهدارنده را با کمک چهار عدد پیچ میسر می کند قبل از تهیه بازوی نگهدارنده  با بررسی صفحه پشت نمایشگر خود از امکان اتصال به بازو مطمئن شوید. فاصله محل بسته شدن پیچ  ها از هم در این استاندارد به دو گروه 75*75 و 100*100 تقسیم می شود که باید قبل از خرید بازوی نگهدارنده این ابعاد روی صفحه پشت نمایشگر و صفحه اتصال بازوی نگهدارنده منطبق باشند.

ادامه مطلب

چند تمرین برای بعد از نشستن طولانی روی صندلی کارمندی

اگر در طول روز مجبور شده باشید تا برای مدت طولانی روی صندلی بنشینید؛ حتما گرفتگی و درد در نواحی مختلف بدن را تجربه کرده اید. بسیار مهم است که در طول روز زمانی را به تغییر حالت نشستن خود اختصاص دهید. طبق نتایج تحقیقاتی که در یکی از دانشگاه های مطرح کانادا انجام شده است؛ نسبت زمان نشستن به ایستادن نیم ساعت به ازای هر یک ساعت پیشنهاد شده در صورتی  که از نسبت در گذشته  یک ربع ایستادن  به ازای هر یک ساعت نشستن اعلام شده بود. اگرچه رعایت این قاعده به تجهیزاتی چون میز های با قابلیت تنظیم ارتفاع و مانیتورهای مجهز به بازوی نگهدارنده نیاز دارد اما حداقل می توانید برای صحبت با تلفن کمی بایستید و راه بروید. البته اگر صندلی ارگونومی داشته باشید که این امر بسیار مناسب تر است.

در طول روز حتی می توانید تمرینات کششی نشسته انجام دهید. ممکن است در ابتدا انجام دادن چنین تمریناتی عجیب به نظر برسد، اما دقت داشته باشید که با این کار شما در حق بدن خود لطف می کنید، مخصوصا هنگامی که بدن را مجبور به قرار گرفتن در یکی از بدترین حالتهای خود میکنید، آن هم یعنی نشستن.

حتما شنیده اید که ورزشکاران در طول تمرین های خود مرتب آب می نوشند ، اگر برخلاف آن عمل کنند و تا زمانی که احساس تشنگی کنند آب ننوشند به بدن خود آسیب خواهند زد. براساس همین تئوری اگر زمان نشستن را طولانی کنید و احساس درد داشته باشید آسیب دیدگی اجتناب ناپذیر خواهد بود. در ادامه چند تمرین ساده و مناسب محیط کار و منزل را شرح خواهیم داد که در بازه های زمانی کوتاه در طول روز میتوانید انجام دهید

پیاده روی

سعی کنید مسیر کوتاهی را در منزل یا محیط کار انتخاب نمایید و با سرعت 100 قدم در دقیقه پیاده روی نمایید

این تمرین را  میتوانید در فضای آزاد و به مدت 10 دقیقه ادامه دهید

 

 

حرکت سرشانه

درحالی که ایستاده اید و  کف دست ها به طرف سقف قرار دارد سعی کنید به آرامی دست ها را به سمت بالا فشار داده و تا عرض شانه ها برگردانید . این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید.

 

 

حرکت هالک

در حالت ایستاده کمی به سمت جلو متمایل شوید و با آرنج های بسته و از جلو مشت های خود را به هم بفشارید و رها کنید.

این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید

 

 

حرکت کششی ران  

درحالی که ایستاده اید سعی کنید یک پا و یک دست را همزمان به سمت عقب کشیده ، نگه داشته و رها کنید . بصورت متناوب بین پاهای چپ و راست این حرکت را تکرار نمایید

 این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید.

 

 

حرکت کششی زانو

در حالی که ایستاده اید یک زانو را به سمت بالا کشیده ، نگه داشته و رها کنید و همزمان دست ها را به سمت پایین حرکت بدهید

بصورت متناوب بین پاهای چپ و راست این حرکت را تکرار نمایید

این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید.

 

 

حرکت لانژ به جانب

درحالی که ایستاده اید و دست ها را به پهلو ها تکیه داده ای یک قدم بزرگ به جانب بردارید و بدون خم شدن کمر، سعی کنید بالاتنه را به سمت زمین نزدیک کنید در این حالت یک زانو به زاویه نود درجه نزدیک میشود و زانوی دیگر کاملا صاف خواهد بود.

 

 

حرکت اسکات

برای انجام این حرکت مطمئن شوید اطرافتان فضای کافی وجود دارد . در حالی که بالا تنه را به سمت زمین حرکت می دهید دست ها را به سمت عقب متمایل کنید و سپس به آرامی برخیزید و دست ها را از روبرو بالا ببرید.

 

 

https://uwaterloo.ca/applied-health-sciences/how-long-should-you-stand-rather-sit-your-work-station

http://www.washingtonpost.com/graphics/health/workout-at-work/#lineup1

SOURCES: Toni Yancey, professor of health services at UCLA and author of the get-moving book ''Instant Recess''; Alice Burron, exercise physiologist and spokeswoman for the American Council on Exercise; Catrine Tudor-Locke, who studies walking behavior at Pennington Biomedical Research.

ادامه مطلب

ارگونومی و کار در منزل - قسمت دوم

 

اگر مدتی است که به علت شیوع ویروس کرونا Covid-19  مجبور هستید در منزل بمانید و یا بطور معمول کارهای خود را درمنزل انجام می دهید ، پیشنهاد میکنیم با مطالعه این مقاله و استفاده از راهکارهای ساده و ارزان مطرح شده برای بهبود شرایط نشستن خود گامی موثر بردارید. در مقاله قبل در مورد محل مناسب برای نشستن پشت مانیتور و انجام کار در منزل صحبت کردیم.

سه نقطه کلیدی در بدن وجود دارد:  گردن، دست ها و کمر

در ادامه به هرکدام از این نقاط می پردازیم.

 

گردن

هنگام نشستن، گردن باید بصورت مستقیم  قرار گیرد به گونه ای که گویی سر توسط یک رشته نامرئی از سقف آویزان شده است.

لبه بالایی مانیتور باید دقیقا در راستای چشم ها و با فاصله یک دست  قرار گیرد.

 

اگر احساس می کنید برای کار کردن باید گردن را به بالا و پایین یا اطراف خم کنید ، شاید به کمی تغییر نیاز داشته باشید.

چه باید کرد ؟

 • با قرار دادن چند کتاب زیر مانیتور یا لپتاپ ، کمی ارتفاع آن را تغییر دهید .با اتصال موشواره و صفحه کلید مجزا به لپتاپ میتوانید فاصله خود را با مانیتور لپتاپ تنظیم کنید.
 • روی میز کار خود را خلوت کنید تا فضای کافی را ایجاد نمایید.

 

 

 دست ها

آرنج ها باید بصورت طبیعی نزدیک بدن قرار بگیرند و سرشانه ها کاملا ریلکس باشد.

موشواره و صفحه کلید را کاملا در مقابل خود قرار دهید و لوازم تحریر باید در دسترس قرار گیرد.

اگر احساس میکنید سرشانه هایتان به سمت جلو حالت قوز پیدا کرده یا به سمت بالا جمع شده است یا فاصله بین آرنج و بدن زیاد است ، شاید به کمی تغییر نیاز داشته باشید.

 

 

چه باید کرد ؟

 • اگر سرشانه ها به سمت جلو قوز شده و زاویه 90 درجه بین آرنج و بازو رعایت نشده ، پس سعی کنید فاصله خود را از میز و صفحه کلید کمتر کنید البته حفظ فاصله یک دست از مانیتور را فراموش نکنید .
 • اگر سرشانه هایتان به سمت بالا جمع شده ارتفاع صندلی خود را  افزایش دهید  ، درصورتی که از صندلی چهارپایه استفاده میکنید از یک بالشت استفاده نمایید و با قرار دادن آن روی نشیمن کمی ارتفاع خود را افزایش دهید.

 

 

کمر

مهمترین نکته وجود حمایت در تمامی نقاط بالایی ، میانی و پایینی کمر توسط پشتی صندلی است که باعث میشود کمر در فرم طبیعی خود قرار بگیرد

اگر احساس میکنید کمر شما از پشتی صندلی فاصله دارد و بدن به سمت جلو یا اطراف متمایل شده است ،  شاید به کمی تغییر نیاز داشته باشید .

 

چه باید کرد؟

 • با قرار دادن یک بالشت در پشت خود سعی کنید فضای خالی بین بدن و پشتی صندلی را پر کنید.
 • ارتفاع نشستن خود را به گونه ای تنظیم کنید که آرنج دست همتراز با موشواره و صفحه کلید قرار گیرد.
 • اگر کف پاهایتان کاملا روی زمین قرار نگرفته سعی نمایید با قرار دادن اجسامی مثل باکس روی زمین فاصله را جبران نمایید.

 

در انتها چند توصیه برای دوران کار در منزل:

 • همواره نور کافی برای محل کار خود تامین نمایید.
 • پنجره ها را کمی باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود.
 • جابجا شدن در طول مدت زمان کار را فراموش نکنید و هر 20 دقیقه از جای خود برخواسته و کمی نرمش کنید.
 • مایعات فراوان بنوشید.
 • هنگام تماس های تلفنی کمی قدم بزنید.

 

 

 

https://www.humantech.com/transform-any-room-into-an-office/

ادامه مطلب

ارگونومی و کار در منزل - قسمت اول

کار کردن در منزل برای بسیاری از کارمندان در دوران شیوع ویروس کرونا  تجربه ای جدید است و با آسیب هایی نیز می تواند همراه باشد که در صورت رعایت نکات ارگونومی می توان از بسیاری از آسیب های احتمالی جلوگیری کرد. طبق تحقیقات انجام شده این آسیب ها در ناحیه کمر و گردن و ماهیچه ها بیشترین فراوانی داشته و نکته جالب اینکه افرادی که در منزل کار میکنند بیشتر از افرادی که در محیط اداری کار میکنند در معرض آسیب ها قرار دارند. در مقاله بعد در مورد نحوه قرار گیری دست ها و گردن صحبت خواهیم کرد.

همیشه تصور کار کردن با لپ تاپ روی تخت و نوشیدن چای وسوسه کننده هست و در عین حال شما را در معرض آسیب دیدگی قرار میدهد . پس برای حفظ سلامتی در دوران دورکاری رعایت نکات زیر توصیه می شود :

 انتخاب محل مناسب

حتما یک میز مناسب برای کار کردن پیدا کنید. میز ناهار خوری یا میز جلومبلی شاید اولین گزینه ها باشند اما به زودی متوجه درد های ناشی از حالت های نامناسب نشستن خود خواهید شد. همچنین میز منتخب باید فضای مناسبی برای قرارگیری پاهایتان داشته باشد . کار کردن در مقابل کابینت و کشو باعث ایجاد فاصله و لذا خم شدن بیش از حد هنگام تایپ کردن می شود.

 

 

اگر میز تحریر دارید پس این بهترین گزینه شما خواهد بود زیرا میز های تحریر معمولا در اتاقی بدور از شلوغی خانه قرار گرفته اند که برایتان علاوه بر کاهش ریسک های آسیب دیدگی ، تمرکز بیشتر را نیز به ارمغان خواهد آورد .

نور اتاق را با کشیدن پرده ها و روشن کردن چراغ ها در وضعیت مناسبی قرار دهید .معمولا توصیه میشود نور نمایشگر لپ تاپ را بگونه ای تنظیم نمایید که با نور محیط همخوانی داشته باشد.با این کار می توان آسیب های احتمالی چشم را کاهش داد .

 

تجهیزات خود را کامل کنید

بیاید در ابتدا یک میز و صندلی اداری ایده آل را تصور کنیم. یک صندلی با پشتی طبی که انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ می کند و با توجه به قد افراد امکان تنظیم گودی کمر را دارا است.عمق نشیمن صندلی قابلیت تنظیم دارد .ارتفاع پشتی دربر گیرنده سرشانه ها است و پشت سری قابل تنظیم دارد. میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع و مناسب جهت کار در دو حالت نشسته و ایستاده . مانیتور مجهز به بازوی نگهدارنده متحرک .تهیه تمامی این تجهیزات در منزل  برای بسیاری از افراد امکانپذیر نیست اما می توانیم با استفاده از روش های ساده  و ارزانقیمت حداقل ها را محیا کنیم . پیشنهاد اول خرید یک میز لپتاپ ارزانقیمت است تا بتوانید ارتفاع مانیتور را همتراز با چشمان خود تنظیم نمایید . برای این کار میتوانید حتی از چند کتاب نیز استفاده کنید.

 

 

بهترین حالت تایپ کردن زمانی است که هر دو دست روی کیبورد  قرار بگیرد و ساعد نسبت به بازو  در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد

تهیه تمامی تجهیزات مطرح شده از یک سو و تهیه یک صندلی مناسب از سوی دیگر به حفظ سلامتی در دوران دورکاری کمک خواهند کرد .

 

عادتهای رفتاری خود را اصلاح کنید

 

هنگام کارکردن هربیست دقیقه از جای خود برخواسته و کمی قدم بزنید . مایعات فراوان بنوشید . انجام حرکات کششی نیز برای حفظ شادابی توصیه می شود.

 

منبع:

https://www.humantech.com/dont-work-from-the-couch-tips-to-improve-your-home-office/ 

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت