ادامه مطلب

ادامه مطلب
ادامه مطلب

اصول ارگونومی در محیط کار

صندلی ارگونومی

احتمالاً خیلی‌ها درباره اصول ارگونومی محیط کار شنیده‌اید اما همیشه سؤال بوده که یعنی چه؟ در این مطلب قرار است همه چیز را درباره صندلی ارگونومی و محیط کار برایتان بنویسیم.

اول از همه بیایید نگاهی به واژه ارگونومی بیندازیم که یک واژه یونانی است که از ترکیب ارگون –کار- و نوموس –قانون- تشکیل شده است. ساده‌ترین معنایی که برای ارگونومی در نظر می‌گیرند این است که چطور یک محیط کار و تجهیزات درون آن می‌تواند به بهترین نحو مورد استفاده قرار بگیرد و طراحی شود تا راحتی، امنیت، کاربری و بهره‌وری را به همراه داشته باشد. ارگونومی در معنای علمی مربوط می‌شود به فهم و تعامل میان انسان و عناصری از یک سیستم و اکنون همچون رشته‌ای تخصصی ایجاد شده و اصول خاص خودش را دارد و به آدم‌ها می‌گوید چطور می‌توانند کارشان را به بهترین نحو پیش ببرند. در این مطلب هدفمان این است که درباره صندلی ارگونومی و ویژگی‌های آن برایتان بنویسیم و چطور می‌شود اصول ارگونومی را رعایت کرد.

ارگونومی چیست؟

 

 

صندلی ارگونومی محل کار

 

بالاتر به طور خاص درباره محیط ارگونومی برایتان نوشتیم و اینجا اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم ارگونومی چیست، می‌شود گفت، شاخه‌ای از دانش است که سر و کارش با آدم‌ها و محیط کارشان است. از صندلی ارگونومی گرفته تا ابزارهای مختلفی که فرد در طول روز با آن‌ها سر و کار دارد. ارگونومی برای امنیت و سلامت فرد و همچنین حفظ سلامت محیط کار است. همچنین مرتبط است با چیدمان محیط کار، ابزار داخل آن و سیستم‌هایی که افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. یک بخش مهمی از ارگونومی مربوط می‌شود به صندلی ارگونومی اما همه‌اش نیست و چیزهایی به مراتب بیشتر از این‌ها است.

اهمیت استفاده از صندلی ارگونومی

در ادامه قرار است درباره دلایل مهم استفاده از صندلی ارگونومی برایتان بنویسیم و بگوییم چقدر در ساختن محیطی کاری مناسب برای شما تأثیرگذار است:

الف | افزایش بهره‌وری

 

 

خرید صندلی ارگونومی

 

صندلی ارگونومی خوب باعث افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شود. تنش‌های ناخواسته را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا بدن در درست‌ترین وضعیت خود قرار بگیرد. تمرکز صندلی ارگونومی روی این است که کارتان را ساده و راحت کند و به همین خاطر شما استرستان کاهش پیدا می‌کند و رضایت و بهره‌وری‌تان به مراتب، افزایش می‌یابد.

ب | کاهش هزینه

صندلی ارگونومی و به کارگیری آن می‌تواند سرمایه‌گذاری یک‌باره و مفیدی باشد. اگر صندلی ارگونومی‌ای که خریداری می‌کنید به اندازه کافی استاندارد باشد که کارکنانتان روی آن راحت باشند و سلامتشان در خطر نباشد درنتیجه نیازی نخواهد بود در آینده هزینه‌ای اضافی برای درمان آن‌ها بپردازید و خیالتان از این بابت راحت خواهد بود.

پ | بهبود کیفیت کار

 

 

قیمت صندلی ارگونومی

 

محیط کاری که طبق اصول ارگونومی چیدمان شده باشد، برای کارکنان مفیدتر خواهد بود و باعث می‌شود تا کارایی بیشتری داشته باشند. وقت کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند، رضایت شما از کیفیت کار نیز افزایش پیدا می‌کند و همه چیز عالی خواهد شد.

ت | موارد دیگر

افزایش راحتی، امنیت و همچنین سلامت در محیط کار باعث می‌شود تا غیبت و مرخصی در محل کارتان کاهش پیدا کند. همچنین اطمینان کارکنانتان از محل کار بیشتر می‌شود و این به انگیزه آن‌ها در بهتر کار کردن کمک شایانی خواهد کرد. تمرکزشان نیز افزایش پیدا می‌کند و قدر هزینه‌ای که برایشان کرده‌اید را خواهند دانست و احساس مهم بودن بسیار زیادی به آن‌ها دست می‌دهد.

اصول استفاده از صندلی ارگونومی در محل کار

 

 

نحوه خرید صندلی ارگونومی

 

اصول خاصی وجود دارد که برای ایجاد محیط کاری ارگونومی باید در نظر داشته باشید. در ادامه این اصول را برایتان شرح خواهیم داد:

یک | ژست بدنی راحتی بگیرید!

حفظ ژست مناسب بدنی، حین کار بسیار مهم است. اگر طولانی مدت به شکل Cبنشینید و کار کنید می‌تواند باعث فشار شود. همچنین نحوه قرارگیری مچ دست و گردنتان بسیار ضروری و مهم است.

دو | کاهش فشار اضافی

فشار زیاد یا نیروی مضاعفی اگر به مفاصل وارد شود می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی جبران‌ناپذیری شود. به همین خاطر بهتر است مدت زمان کاری که فشار کاری و فیزیکی زیادی به شما وارد می‌کند را کاهش دهید یا حداقل میان کارتان، استراحت‌هایی نیز قرار دهید که بدنتان امکانی برای بازیابی خود داشته باشد.

سه | همه چیز باید دم دست باشد!

 

 

محیط ارگونومی مناسب کار

 

قرار دادن وسایل مورد نیاز، نزدیک صندلی ارگونومی‌تان باعث می‌شود تا بدنتان را برای رسیدن به وسایل نکشید. البته این مورد تا حد زیادی به مورد یک مربوط است. منظورمان حفظ ژست بدنی‌تان در محیط کار می‌باشد.

چهار | در ارتفاع مناسبی، کار کنید!

ارتفاع صندلی ارگونومی یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید به آن‌ها توجه کنید. گاهی اوقات ارتفاع می‌تواند باعث افزایش تنش به شما شود به همین خاطر حواستان به این نکته باشد.

پنج | حرکات بدنی زیاد را کاهش دهید!

حرکات تکراری زیاد را کنار بگذارید. چنین کاری می‌تواند باعث اختلال شود و آسیب‌های جدی به شما وارد کند.

شش | از خستگی و سکون در صندلی ارگونومی، بپرهیزید!

خستگی، جزء آن اتفاق‌های رایجی است که در محیط کار رخ می‌دهد. اگر میان فعالیت و کارتان فواصل کوتاهی تعریف کنید که هر از گاهی از روی صندلی ارگونومی خود بلند شوید و قدمی بزنید، می‌توانید از خستگی و سکون جلوگیری کنید و از پس آن به خوبی بربیایید.

هفت | نقاط فشار را به حداقل برسانید!

اول این که باید از نقاط فشار، آگاه باشید. تقریباً همه کسانی که باید روی صندلی بنشینند، می‌دانند اولین نقطه فشار آن‌ها،زانو خواهد بود که معمولاً بالا قرار می‌گیرد. نقاط فشار دیگر، لگن و زیر ران شما به حساب می‌آید. برای جلوگیری از این فشارها خرید صندلی ارگونومی مناسب برای محیط کار می‌تواند کمک شایانی بکند.

اصول استفاده از صندلی ارگونومی از هر چیزی واجب‌تر است!

 

در این مطلب سعی کردیم اصول ارگونومی مرتبط با محیط کار را برایتان شرح دهیم. مهم‌ترین ابزاری که در محل کارتان با آن سر و کار دارید، صندلی است و باید به این نکته توجه کنید که روزانه باید چیزی در حدود 9 ساعت روی صندلی بنشینید و اگر صندلی خوبی زیر پایتان نباشد می‌تواند در دراز مدت به شما آسیب‌های جدی وارد کند. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم حتماً به خرید صندلی ارگونومی فکر کنید. اگر نمی‌دانید کجا را باید دنبال آن بگردید، سری به فروشگاه اینترنتی نیلپر بزنید و از میان صندلی‌های ارگونومی آن یکی را انتخاب کنید و سفارش دهید. همین حالا هم برای مناسب ساختن محل کارتان، دیر است. پس معطل نکنید و دست به کار شوید. شما به انگیزه نیاز دارید. نیلپر، کیفیت است و انگیزه!

ادامه مطلب

صندلی مناسب سالمندان چه ویژگی‌هایی دارد؟

به هر حال به خاطر شرایط جسمانی خاصی که دارند، باید ساعات زیادی را بنشینند و کمتر پیش می‌آید بتوانند راه بروند. این چیزی نیست که به‌سادگی بتوانید از کنارش عبور کنید. از درد زانو گرفته تا آرتروز و دیابت و هزار درد و بیماری دیگر ممکن است باعث شوند، سالمندان ما نتوانند خیلی راه بروند و مجبور باشند بنشینند. نشستن زیاد روی صندلی هم می‌تواند باعث بیماری‌هایی مثل زخم بستر شود، در چنین شرایطی بهترین کار این است که حواسمان را هنگام انتخاب صندلی برای آن‌ها جمع کنیم. در این مطلب قرار است ببینیم صندلی مناسب سالمندان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد که بشود آن را انتخاب کرد.

اول | راحتی

 

 

راحتی صندلی مناسب سالمندان

 

راحتی برای صندلی مناسب سالمندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که اگر سالمند شما راحت نباشد، دیگر باقی عوامل و فاکتورها بی‌اهمیت می‌شوند. صندلی مناسب باعث می‌شود تا فرد زمان کمتری را در تختخواب خود بگذراند و درنتیجه کیفیت زندگی او نیز بهبود پیدا می‌کند.

دوم | همه ویژگی‌های صندلی باید قابل تنظیم باشد!

قابلیت تنظیم همه جانبه صندلی باعث می‌شود تا همه نیازهای فرد را پاسخ دهد. منظورمان از قابلیت تنظیم همه جانبه این است که بشود پهنای نشیمنگاه را تنظیم کرد به طوری که صندلی بتواند همیشه به اندازه فرد سالمند باشد و اگر او در طی زمان وزنی از دست داد با به وزنش اضافه شد هم بتواند به خوبی روی صندلی خود جا شود و از این حیث مشکلی برای او وجود نداشته باشد.

سوم | چرخ‌ها

 

 

چرخ صندلی سالمندان

 

صندلی مناسب سالمندان اگر روی چرخ سوار شده باشد، حرکت فرد را در سرتاسر خانه راحت‌تر می‌کند و همچنین برای اعضای خانواده نیز جابجایی او ساده‌تر خواهد بود و به‌سادگی پرستار یا هر فرد دیگری می‌تواند او را سر جایش یا به اتاق خوابش برساند. همچنین در طول روز، فرد سالمند می‌تواند جای خود را مدام تغییر دهد و از جابجایی و همچنین دیدن نماهای متنوع لذت ببرد. چنین کاری باعث می‌شود بتواند با اعضای خانواده ارتباط بیشتری برقرار کند و به لحاظ اجتماعی حالش خوب باشد و دچار افسردگی نشود.

چهارم | مدیریت فشار

اگر سالمند عزیز شما برای مدت زمان طولانی در طول روز نشسته است یا قادر به تغییر وزن خود نیست، اگر جایش ناراحت باشد، باید بتواند فشار صندلی را مدیریت کند. مدیریت فشار در صندلی باعث افزایش راحتی و کاهش خطر زخم بستر می‌شود. زخم بستر از آن اتفاق‌هایی است که امیدواریم برای هیچ سالمندی پیش نیاید. پس حتماً هنگام انتخاب صندلی مناسب سالمندان به این نکات توجه کنید.

پنجم | پشتیبانی از سر

 

 

خرید صندلی مناسب سالمندان

 

برای سالمندانی که دیگر کنترلی روی سرشان ندارند، بهتر است چیزی روی صندلی وجود داشته باشد از جنس بالش که سرشان را نگه دارد و در عین حال فشاری به آن‌ها وارد نکند و از هر حیث، راحت باشد. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که این جایی که قرار است سرشان را به آن تکیه دهند باید به خوبی از سر، گردن و ستون فقراتشان مراقبت کند. کنترل ضعیف سر می‌تواند روی تنفس و غذا خوردن آن‌ها اثر منفی بگذارد.

ششم | پشتیبانی جانبی

پشتیبانی جانبی به فرد کمک می‌کند تا وقتی روی صندلی نشسته، ژست درستی داشته باشد و درنتیجه عضلات بدنش منقبض نشود و تحت فشار قرار نگیرد. به هر حال نشستن مداوم و مستمر می‌تواند باعث خستگی شود و قرار است صندلی مناسب سالمندان که شما قرار است تهیه کنید، ویژگی‌های خوبی داشته باشد. همچنین سطح راحتی با در نظر گرفتن پشتیبانی جانبی صندلی، افزایش پیدا می‌کند و فرد سالمند بهتر می‌تواند نفس بکشد، عمل بلع را انجام دهد و سیستم گوارشی او نیز بهتر کار خواهد کرد.

هفتم | استراحت پا

 

 

استراحت پا در صندلی سالمندان

 

19 درصد وزن بدن روی پا قرار دارد. اگر فرد سالمند توان حرکتی خود را از دست داده باشد یا ناتوان باشد، نیاز دارد که پاهایش را در جایی قرار دهد که بتواند استراحت کند. حواستان باشد صندلی مناسب سالمندان مورد نظر شما مجهز به استراحت پا باشد تا هیچ فشاری به بدن عزیزتان نیاید.

هشتم | حواستان به بلندکننده باشد!

به هر حال معلوم نیست در آینده چه اتفاقی قرار است بیفتد. ممکن است شرایط برای عزیزتان به قدری سخت شود که نتواند خودش روی پای خودش بایستد و در چنین شرایطی شما نیاز به چیزی دارید که به شما کمک کند بتواند روی پاهایش بایستد. حواستان باشد صندلی‌ای که برای سالمندتان می‌خرید، حتماً مجهز به بلندکننده باشد. این‌طوری در آینده اگر مشکل حرکتی برای او پیش بیاید، بهتر می‌توانید به او و خودتان کمک کنید و شرایط را برای خودتان تسهیل کنید.

نهم | عقب و جلو رفتن هم مهم است!

 

 

ویژگی‌های صندلی مناسب سالمندان

 

این که صندلی مناسب سالمندان، بتواند عقب و جلو برود، مهم است. چنین کاربردی امکان تنظیم موقعیت نشستن فرد را به شما می‌دهد. در طول روز به حال لازم است چند باری این کار را بکنید. زخم بستر از آن بیماری‌هایی است که اگر چنین کاری نکنید، احتمال این که مشکلی برای عزیزتان پیش بیاید، وجود دارد. پس به این نکته حتماً توجه کنید.

دهم | باکتری

عنوانمان شاید عجیب به نظر برسد، اما برای کنترل عفونت و ویروس، صندلی مناسب سالمندان شما باید به راحتی تمیز شود و هیچ امکانی برای حضور باکتری یا گرد و خاک روی آن وجود نداشته باشد. وقتی صندلی‌تان نامناسب باشد باعث کاهش سیستم ایمنی سالمندتان می‌شود و اگر حواستان به زخم‌های باز نباشد می‌تواند شرایط را برای او و خودتان وخیم کند.

به عزیزتان اهمیت دهید!

در این مطلب به معرفی ویژگی‌های صندلی مناسب سالمندان پرداختیم. میدانیم برایتان مهم است که برکت خانه‌تان، یعنی همین عزیزهای مسن، در چه شرایطی زندگی می‌کنند. پس بهتر است به خوبی به مواردی که بالاتر گفتیم توجه کنید. اگر راهنمایی و نظر کارشناسی، خواستید، ما هستیم. همچنین می‌توانید نگاهی به صندلی‌های سالمندان ما بیندازید از بین آن‌ها، هر کدام را که مناسب است، انتخاب و خریداری کنید. 

ادامه مطلب

کاهش گردن درد با انتخاب صندلی هدرست دار

صندلی هدرست دار

اگر از کسانی که ساعات منظمی از روزشان را در محیط‌های کاری می‌گذرانند بپرسید، به شما می‌گویند که وضعیت نشستن شما پشت میز روی صندلی، نقش حائزاهمیتی در سطح بهره‌وری‌تان ایفا می‌کند. هرچه وضعیت بدنی‌تان شرایط بهتری داشته باشد، بهتر می‌توانید روی وظایفی که پیش‌روی‌تان قرار دارد، تمرکز کنید. به همین خاطر است که انتخاب صندلی هدرست دار یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل محسوب می‌شود. دقیقاً یک صندلی هدرست دار چه مزایای در محیط کار برایتان به همراه خواهد داشت؟ چرا خرید آن از سوی کارشناسان حوزه سلامت به شدت توصیه می‌شود؟ با ما همراه شوید تا در ادامه شما را با مزایای انتخاب صندلی هدرست دار و نقشی که در کاهش گردن درد دارد، آشنا کنیم: 

 

 

نمای از پشت هدرست یک صندلی

 

صندلی هدرست دار چه مزایایی دارد؟

در ادامه تعدادی از مهم‌ترین مزایای یک صندلی هدرست دار و توضیحاتی درخصوص تاثیراتش بر کاهش درد گردن آورده شده است:

1. درد گردن کمتر

اگر بعد از سالیان سال فعالیت پشت‌میزنشینی به این نتیجه رسیده‌اید که کار کردن پشت میز با گردن درد و کمردرد ارتباطی تنگاتنگ دارد و راه چاره‌ای برایش وجود ندارد، کاملاً در اشتباه هستید! یک صندلی هدرست دار ارگونومیک می‌تواند در زندگی کاری شما انقلابی بزرگ به پا کند.

انتخاب یک صندلی هدرست دار قابل تنظیم می‌تواند شما را از گردن درد، درد عضلات ناحیه شانه و سایر دردهایی که در محیط کار با آن روبرو می‌شوید، نجات دهد. این صندلی همان چیزی است که بدن شما به آن نیاز دارد.

 

 

صندلی هدرست دار قهوه ای

 

2. وضعیت جسمانی بهتر

دومین دلیل حائزاهمیت در استفاده از یک صندلی هدرست دار جدای از کاهش گردن درد این است که وضعیت، شکل و فرم بدنی شما را در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن قرار می‌دهند. بجای اینکه همیشه در حین کار و فعالیت با رایانه مجبور باشید، گردن‌تان را رو به جلو خم کنید، شانه‌های‌تان را جمع کنید و به کمرتان فشار بسیار زیادی وارد کنید، یک صندلی هدرست دار با طراحی ارگونومیک خود موجب می‌شود تا ژست بدنی شما در آرامش‌بخش‌ترین حالت ممکن شکل بگیرد.

3. استراحت آسان‌تر

زمانی‌که روی صندلی‌تان در محیط کار نشسته‌اید و مجبورید مدت زمانی طولانی یک جلسه تلفنی را تحمل کنید یا اسناد زیادی هست که باید آن‌ها را مطالعه یا به آن رسیدگی کنید، بهتر نیست حین انجام‌شان بتوانید، لم دهید، استراحتی به گردن خود بدهید و از کارتان هم عقب نیفتید؟ یک صندلی هدرست دار به شما اجازه می‌دهد تا به طور کامل روی آن لم دهید و دروضعیت نیمه درازکش قرار بگیرید و از سطح فشار وارد بر گردن و سرتان بکاهید. استراحت‌های کوتاه این‌چنینی می‌توانند به بدن‌تان کمک کنند تا انرژی بگیرید و روحیه لازم برای ادامه فعالیت در طول روزتان را داشته باشید.

 

 

نمای از جلوی هدرست یک صندلی

 

4. قابلیت تنظیم مناسب‌تر

اینکه یک صندلی هدرست دار از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار باشد هم اهمیت بسیار زیادی دارد و در کاهش گردن درد هم تاثیر بسزایی می‌گذارد، پس در حین انتخاب گزینه‌های موجود برای خرید، به این مسئله حتماً توجه کنید.

5. حفظ سلامت بیشتر

گاهی اوقات داشتن یک صندلی هدرست دار خیلی بیشتر از مسئله‌ای ایده‌آل، ارزش و اهمیت دارد؛ یک الزام درنظر گرفته می‌شود. برای کارمندانی که با مشکلات استخوانی یا صدمات و آسیب‌هایی در گذشته روبرو بوده‌اند، کار کردن در شرایطی که بتوانند حین آن به طور کامل به یک صندلی با محافظت از بخش گردن‌شان تکیه دهند، خیلی ضرورت پیدا می‌کند. یک صندلی ارگونومیک هدرست دار به این افراد در محیط کار کمک زیادی می‌کند.

 

 

صندلی هدرست دار مشکی رنگ

 

چه مدیریت یک محیط کاری را برعهده داشته باشید، چه یک کار اداری و پشت میز نشینی دارید، اگر به دنبال راهکاری برای بهبود راحتی و آرامش و افزایش بهره‌وری در محیط کار هستید، باید به دنبال یک صندلی هدرست دار باشید. در این مقاله ما شما را با مزایای یک صندلی هدرست دار و تاثیرات قابل‌توجه آن بر کاهش گردن درد آشنا کردیم. اگر قصد دارید برای اینکه بتوانید از شر گردن درد و کمردرد در محیط کار خلاص شوید و سطح اثربخشی و کارایی و در کل بهره‌وری‌تان در محیط کار با افزایش قابل‌قبولی روبرو شود، بهتر است همین الان برای بررسی انواع صندلی هدرست دار سری به نمایندگی‌ها و شعب معتبر نیلپر بزنید یا نگاهی به بخش صندلی اداری فروشگاه اینترنتیما بیندازید تا تصمیمی آگاهانه و هوشمندانه اتخاذ کنید و خریدی لذت‌بخش را تجربه کنید. 

ادامه مطلب

تأثیر استفاده از پایه نگهدارنده مانیتور در حفظ ارگونومی

پایه نگهدارنده مانیتور ارگو

چیدمان درست میز می‌تواند باعث بهره‌وری بیشتر و افزایش اعتماد به نفس شود و همچنین باعث شود تا در محل کارتان خوشحال‌تر باشید. از طرف دیگر، چیدمان نادرست میز کارتان می‌تواند باعث سرافکندگی شود و همه کارهایتان به سختی پیش برود و ممکن است پیامدهایی مرتبط با سلامتی‌تان هم داشته باشد. بسیاری از کارمندان با چیدمان نادرست میزشان اکنون از کمردرد مزمن رنج می‌برند. پایه نگهدارنده مانیتور ارگو می‌تواند به شما کمک کند تا به چیدمان درست میزتان برسید و بهره‌وری‌تان را افزایش دهید و پشت میزتان راحت و آسوده بنشینید.

پایه نگهدارنده مانیتور ارگو چیست؟

 

 

پایه نگهدارنده

 

پایه نگهدارنده مانیتور ارگو را بهتر است این‌طور تعریف کنیم که یک بازوی ارگونومی انعطاف‌پذیر و در عین حال بسیار قوی است که مانیتور شما را نگه می‌دارد. درحالی‌که مانیتورهای قدیمی روی میز به صورت ثابت قرار می‌گرفتند و امکان جابجایی آن وجود نداشت. پایه نگهدارنده مانیتور ارگو از طرف دیگر این امکان را به شما می‌دهد تا ارتفاع، زاویه یا موقعیت مانیتور را خودتان تنظیم کنید. اگر دو مانیتور داشته باشید، می‌توانید از پایه نگهدارنده مانیتور ارگو برای پیدا کردن بهترین امکان و مناسب‌ترین مکان چیدمان دو مانیتور استفاده کنید تا بتوانید به سادگی و در وضعیت راحتی به هر دوی‌شان به صورت هم‌زمان نگه کنید.

مزایای استفاده از پایه نگهدارنده مانیتور ارگو

 

 

خرید پایه نگهدارنده

 

این محصول به شما این امکان را می‌دهد تا چیدمان مانیتورهای خودتان را به صورت شخصی سازی شده انجام دهید و درنتیجه تا دلتان بخواهد، مزایا دارد. از راحتی گرفته تا بهره‌وری بیشتر و همچنین تغییر عادت‌های کاری. برای این که بهتر با این مزایا آشنا شوید در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم:

یک | کارایی بیشتر

اگر هنوز فقط از یک لپ‌تاپ برای انجام کارتان استفاده می‌کنید، احتمالاً زمان زیادی را در روز تلف می‌کنید. این که برای انجام یک کار مدام بین چند سیستم جابجا شوید احتمالاً کار خسته کننده‌ای باشد. با پایه نگهدارنده مانیتور ارگو می‌توانید تصویرتان را به دو قسمت تقسیم کنید. داشتن دو پایه نگهدارنده حتی بهتر از یکی است –با سه تصویر می‌توانید همه فایل‌ها را به راحتی پیدا کنید، ببینید و ویرایش کنید. تنها کافی است یکی از این محصولات را به میز کارتان اضافه کنید تا از افزایش کارایی در محیط کارتان شگفت‌زده شوید.

دو | کاهش درد گردن

 

 

قیمت پایه نگهدارنده

 

همه ما ساعات زیادی را صرف کار بر روی پروژه‌ای کرده‌ایم که احتمالاً اهمیت زیادی هم داشته و دست آخر چیزی که عایدمان شده درد شدیدی در ناحیه گردن بوده است. این ناراحتی  می‌تواند با خرید پایه نگهدارنده مانیتور ارگو درمان شود. با یک پایه استاندارد معمولی مانیتور شما در یک نقطه مشخص قفل می‌شود و اغلب موقعیت بدی هم برای شما خواهد بود. مانیتوری که خیلی بالا یا خیلی پایین قرار بگیرد می‌تواند گردن شما را در وضعیت بدی قرار دهید. خرید پایه  نگهدارنده مانیتور به شما این امکان را می‌دهد تا ارتفاع، زاویه و عمق مانیتور را با بدنتان تنظیم کنید. برای این که در موقعیت ارگونومی درستی قرار بگیرید، باید بتوانید به صورت مستقیم به تصویر نگاه کنید بدون این که لازم باشد سرتان را بالا یا پایین ببرید.

سه | جلوگیری از آسیب چشمی

زل زدن به تصویر در تمام روز می‌تواند باعث خستگی، خشکی چشم شود –به طور خاص اگر تصویر خیلی به چشمتان نزدیک یا خیلی از آن دور باشد. برای جلوگیری از آسیب چشمی مزمن بهتر است از پایه نگهدارنده مانیتور ارگو استفاده کنید که به شما امکان تنظیم تصویر را می‌دهد. تصویر مانیتور باید به اندازه طول بازویتان از صورت شما فاصله داشته باشد و بالای مانیتور باید کمی زاویه داشته باشد.

چهار | تطبیق‌پذیری

 

 

خرید پایه نگهدارنده مانیتور

 

اگر میزی دارید که می‌توانید ارتفاع آن را متناسب با کار کردن به صورت ایستاده یا نشسته  تنظیم کنید، با استفاده از پایه نگهدارنده مانیتور ارگو بهتر می‌توانید این کار را بکنید. موقعیت ارگونومی درست مانیتور وقتی نشسته باشید یا ایستاده فرق می‌کند. پس اگر پایه ثابتی دارید، احتمالاً بر سر جابجایی آن به مشکل برمی‌خورید. با پایه نگهدارنده مانیتور ارگو می‌توانید مانیتورتان را هر بار که می‌ایستید یا می‌نشینید تنظیم کنید.

پنج | افزایش تمرکز

کارمندان از این که دو مانیتور روبرویشان باشد خوششان می‌آید چرا که می‌توانند کارشان را از طریق سه تصویر مشاهده کنند. چنین کاری باعث می‌شود تا کارمندان به صورت متمرکز حواسشان به کارشان باشد و دیگر امکان این که حواسشان به خاطر اتفاقی پرت شود، وجود نخواهد داشت. به این صورت بهتر می‌توانید روی کارتان تمرکز کنید و در عین حال هر فایلی که نیاز دارید را به سادگی پیدا کنید.

شش | بهتر شدن موقعیت بدنی

 

 

 پایه نگهدارنده مانیتور

 

نشستن به شکل اشتباه پشت میز و مانیتورتان می‌تواند منجر به قوز کردن یا وضعیت‌های بد بدنی شود. در طول زمان، نشستن نامناسب برای مدت زمان طولانی می‌تواند باعث مشکلات مفصلی و کمری مزمن شود که روی سلامتی‌تان تأثیر بگذارد. وقتی مانیتور، میز و صندلی به لحاظ ارگونومی تنظیم شده باشند، نشستن با موقعیت بدنی مناسب مهم‌ترین و طبیعی‌ترین کاری است انجام خواهید داد. درواقع وقتی همه چیز روبه‌راه باشد دیگر چاره‌ای نخواهید داشت. وقتی ناراحت هستید، حتی به لحاظ ذهنی، تمرکز کردن کار سختی است. بهبود وضعیت بدنی نه تنها از مشکلات کمری جلوگیری می‌کند بلکه باعث می‌شود خوشحال‌تر باشید و در عین حال بهره‌وری‌تان را نیز افزایش می‌دهد.

تردید نکنید، بخرید!

در این مطلب سعی کردیم درباره مزایای استفاده از پایه نگهدارنده مانیتور ارگو برایتان بگوییم. پیش از این که به طور مستقیم برویم سر اصل مطلب به شکل کوتاه درباره این که پایه نگهدارنده مانیتور چیست، نیز توضیحاتی دادیم. احتمالاً با خواندن این مطلب به این نتیجه خواهید رسید که خرید این محصول مزیت‌های زیادی دارد و به جز هزینه‌ای که می‌کنید هیچ ضرری نخواهد داشت. البته این را هم بگوییم که آن هزینه به هیچ عنوان ضرر به حساب نمی‌آید چرا که هم باعث سلامتی کارمندانتان خواهد شد و هم کارایی آن‌ها را به مراتب افزایش خواهد داد. پس اگر می‌خواهید شرکتتان اوضاع خوبی داشته باشد و به خوبی پیش برود، برای کارمندانتان این پایه را خریداری کنید. راندمانتان را با این پایه‌ها بالا ببرید.

ادامه مطلب

ارگونومی در محل کار بازوی نگهدارنده ال سی دی

بازوی مانیتور چیست؟

بازوی مانیتور ابزاری کارآمد برای کمک به تنظیم ارتفاع و زاویه نمایشگر کامپیوتر است. در گذشته افراد برای تنظیم ارتفاع نمایشگر از ابزارهای ساده استفاده می کردند که اغلب قابلیت تنظیم نداشته و به مرور زمان با مطرح شدن الزام رعایت ارگونومی بازوهای نگهدارنده به شکل امروزی طراحی شدند و با کمک مفصل های تعبیه شده و دمپرهای هیدرولیکی برای کاربر این امکان را محیا کردند تا به راحتی موقعیت قرار گیری نمایشگر خود را تنظیم نماید.

 

 

از نشانه های فضای اداری مدرن استفاده از بازوی مانیتور قابل تنظیم است که علاوه بر ظاهری زیبا  دارای مزیت های ارگونومیک بوده و به کاربر  این امکان را می دهد تا صفحه نمایش خود را به راحتی در ارتفاع، عمق و زاویه مناسب قرار دهد .این ویژگی باعث کاهش عوارض اسکلتی عضلانی در بدن افراد میشود. این تنش ها در اثر نشستن طولانی مدت روی صندلی اداری و کار با کامپیوتر می تواند در طول زمان به بدن آسیب برساند، باعث درد گردن و شانه، درد پشت، فشار به چشم و سایر درد هایی که بر سلامت جسمی تأثیر می گذارد. بازو نگهدارنده همچنین می تواند به افزایش بهره وری در محیط های کار گروهی کمک کند. شما به راحتی می توانید با کمک بازوی نگهدارنده مانیتور خود را در جهات مختلف حرکت داده و تصویر نمایشگر را با همکاران خود به اشتراک بگذارید.

از دیگر فواید بازوی نگهدارنده آزاد سازی فضا و مرتب شدن روی میز کار است که می تواند برای سازمان هایی که به نظام آراستگی اهمیت می دهند  یک انتخاب مناسب باشد.

اگر شما در حال کار در یک موقعیت شغلی هستید که نیاز به ارتباط با مشتریان دارد، بازوی مانیتور ارگونومیک کمک خوبی است تا زمانی که می خواهید اطلاعات را با آنها به اشتراک بگذارید نمایشگر خود را در هنگام صحبت با مشتری تغییر دهید.

 

 

احتمالا برایتان این سوال مطرح است که آیا می توانید یک بازوی نگهدارنده را به نمایشگر کامپیوتر خود نصب کنید؟ در ابتدا  مطمئن شوید پشت نمایشگر دارای صفحه اتصال استانداردVESA  باشد .

استانداردVESA  یک استاندارد بین المللی است که امکان اتصال نمایشگر به بازوی نگهدارنده را با کمک چهار عدد پیچ میسر می کند قبل از تهیه بازوی نگهدارنده  با بررسی صفحه پشت نمایشگر خود از امکان اتصال به بازو مطمئن شوید. فاصله محل بسته شدن پیچ  ها از هم در این استاندارد به دو گروه 75*75 و 100*100 تقسیم می شود که باید قبل از خرید بازوی نگهدارنده این ابعاد روی صفحه پشت نمایشگر و صفحه اتصال بازوی نگهدارنده منطبق باشند.

ادامه مطلب

چند تمرین برای بعد از نشستن طولانی روی صندلی کارمندی

اگر در طول روز مجبور شده باشید تا برای مدت طولانی روی صندلی بنشینید؛ حتما گرفتگی و درد در نواحی مختلف بدن را تجربه کرده اید. بسیار مهم است که در طول روز زمانی را به تغییر حالت نشستن خود اختصاص دهید. طبق نتایج تحقیقاتی که در یکی از دانشگاه های مطرح کانادا انجام شده است؛ نسبت زمان نشستن به ایستادن نیم ساعت به ازای هر یک ساعت پیشنهاد شده در صورتی  که از نسبت در گذشته  یک ربع ایستادن  به ازای هر یک ساعت نشستن اعلام شده بود. اگرچه رعایت این قاعده به تجهیزاتی چون میز های با قابلیت تنظیم ارتفاع و مانیتورهای مجهز به بازوی نگهدارنده نیاز دارد اما حداقل می توانید برای صحبت با تلفن کمی بایستید و راه بروید. البته اگر صندلی ارگونومی داشته باشید که این امر بسیار مناسب تر است.

در طول روز حتی می توانید تمرینات کششی نشسته انجام دهید. ممکن است در ابتدا انجام دادن چنین تمریناتی عجیب به نظر برسد، اما دقت داشته باشید که با این کار شما در حق بدن خود لطف می کنید، مخصوصا هنگامی که بدن را مجبور به قرار گرفتن در یکی از بدترین حالتهای خود میکنید، آن هم یعنی نشستن.

حتما شنیده اید که ورزشکاران در طول تمرین های خود مرتب آب می نوشند ، اگر برخلاف آن عمل کنند و تا زمانی که احساس تشنگی کنند آب ننوشند به بدن خود آسیب خواهند زد. براساس همین تئوری اگر زمان نشستن را طولانی کنید و احساس درد داشته باشید آسیب دیدگی اجتناب ناپذیر خواهد بود. در ادامه چند تمرین ساده و مناسب محیط کار و منزل را شرح خواهیم داد که در بازه های زمانی کوتاه در طول روز میتوانید انجام دهید

پیاده روی

سعی کنید مسیر کوتاهی را در منزل یا محیط کار انتخاب نمایید و با سرعت 100 قدم در دقیقه پیاده روی نمایید

این تمرین را  میتوانید در فضای آزاد و به مدت 10 دقیقه ادامه دهید

 

 

حرکت سرشانه

درحالی که ایستاده اید و  کف دست ها به طرف سقف قرار دارد سعی کنید به آرامی دست ها را به سمت بالا فشار داده و تا عرض شانه ها برگردانید . این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید.

 

 

حرکت هالک

در حالت ایستاده کمی به سمت جلو متمایل شوید و با آرنج های بسته و از جلو مشت های خود را به هم بفشارید و رها کنید.

این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید

 

 

حرکت کششی ران  

درحالی که ایستاده اید سعی کنید یک پا و یک دست را همزمان به سمت عقب کشیده ، نگه داشته و رها کنید . بصورت متناوب بین پاهای چپ و راست این حرکت را تکرار نمایید

 این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید.

 

 

حرکت کششی زانو

در حالی که ایستاده اید یک زانو را به سمت بالا کشیده ، نگه داشته و رها کنید و همزمان دست ها را به سمت پایین حرکت بدهید

بصورت متناوب بین پاهای چپ و راست این حرکت را تکرار نمایید

این تمرین را بیست مرتبه تکرار کنید.

 

 

حرکت لانژ به جانب

درحالی که ایستاده اید و دست ها را به پهلو ها تکیه داده ای یک قدم بزرگ به جانب بردارید و بدون خم شدن کمر، سعی کنید بالاتنه را به سمت زمین نزدیک کنید در این حالت یک زانو به زاویه نود درجه نزدیک میشود و زانوی دیگر کاملا صاف خواهد بود.

 

 

حرکت اسکات

برای انجام این حرکت مطمئن شوید اطرافتان فضای کافی وجود دارد . در حالی که بالا تنه را به سمت زمین حرکت می دهید دست ها را به سمت عقب متمایل کنید و سپس به آرامی برخیزید و دست ها را از روبرو بالا ببرید.

 

 

https://uwaterloo.ca/applied-health-sciences/how-long-should-you-stand-rather-sit-your-work-station

http://www.washingtonpost.com/graphics/health/workout-at-work/#lineup1

SOURCES: Toni Yancey, professor of health services at UCLA and author of the get-moving book ''Instant Recess''; Alice Burron, exercise physiologist and spokeswoman for the American Council on Exercise; Catrine Tudor-Locke, who studies walking behavior at Pennington Biomedical Research.

ادامه مطلب

ارگونومی و کار در منزل - قسمت دوم

 

اگر مدتی است که به علت شیوع ویروس کرونا Covid-19  مجبور هستید در منزل بمانید و یا بطور معمول کارهای خود را درمنزل انجام می دهید ، پیشنهاد میکنیم با مطالعه این مقاله و استفاده از راهکارهای ساده و ارزان مطرح شده برای بهبود شرایط نشستن خود گامی موثر بردارید. در مقاله قبل در مورد محل مناسب برای نشستن پشت مانیتور و انجام کار در منزل صحبت کردیم.

سه نقطه کلیدی در بدن وجود دارد:  گردن، دست ها و کمر

در ادامه به هرکدام از این نقاط می پردازیم.

 

گردن

هنگام نشستن، گردن باید بصورت مستقیم  قرار گیرد به گونه ای که گویی سر توسط یک رشته نامرئی از سقف آویزان شده است.

لبه بالایی مانیتور باید دقیقا در راستای چشم ها و با فاصله یک دست  قرار گیرد.

 

اگر احساس می کنید برای کار کردن باید گردن را به بالا و پایین یا اطراف خم کنید ، شاید به کمی تغییر نیاز داشته باشید.

چه باید کرد ؟

 • با قرار دادن چند کتاب زیر مانیتور یا لپتاپ ، کمی ارتفاع آن را تغییر دهید .با اتصال موشواره و صفحه کلید مجزا به لپتاپ میتوانید فاصله خود را با مانیتور لپتاپ تنظیم کنید.
 • روی میز کار خود را خلوت کنید تا فضای کافی را ایجاد نمایید.

 

 

 دست ها

آرنج ها باید بصورت طبیعی نزدیک بدن قرار بگیرند و سرشانه ها کاملا ریلکس باشد.

موشواره و صفحه کلید را کاملا در مقابل خود قرار دهید و لوازم تحریر باید در دسترس قرار گیرد.

اگر احساس میکنید سرشانه هایتان به سمت جلو حالت قوز پیدا کرده یا به سمت بالا جمع شده است یا فاصله بین آرنج و بدن زیاد است ، شاید به کمی تغییر نیاز داشته باشید.

 

 

چه باید کرد ؟

 • اگر سرشانه ها به سمت جلو قوز شده و زاویه 90 درجه بین آرنج و بازو رعایت نشده ، پس سعی کنید فاصله خود را از میز و صفحه کلید کمتر کنید البته حفظ فاصله یک دست از مانیتور را فراموش نکنید .
 • اگر سرشانه هایتان به سمت بالا جمع شده ارتفاع صندلی خود را  افزایش دهید  ، درصورتی که از صندلی چهارپایه استفاده میکنید از یک بالشت استفاده نمایید و با قرار دادن آن روی نشیمن کمی ارتفاع خود را افزایش دهید.

 

 

کمر

مهمترین نکته وجود حمایت در تمامی نقاط بالایی ، میانی و پایینی کمر توسط پشتی صندلی است که باعث میشود کمر در فرم طبیعی خود قرار بگیرد

اگر احساس میکنید کمر شما از پشتی صندلی فاصله دارد و بدن به سمت جلو یا اطراف متمایل شده است ،  شاید به کمی تغییر نیاز داشته باشید .

 

چه باید کرد؟

 • با قرار دادن یک بالشت در پشت خود سعی کنید فضای خالی بین بدن و پشتی صندلی را پر کنید.
 • ارتفاع نشستن خود را به گونه ای تنظیم کنید که آرنج دست همتراز با موشواره و صفحه کلید قرار گیرد.
 • اگر کف پاهایتان کاملا روی زمین قرار نگرفته سعی نمایید با قرار دادن اجسامی مثل باکس روی زمین فاصله را جبران نمایید.

 

در انتها چند توصیه برای دوران کار در منزل:

 • همواره نور کافی برای محل کار خود تامین نمایید.
 • پنجره ها را کمی باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود.
 • جابجا شدن در طول مدت زمان کار را فراموش نکنید و هر 20 دقیقه از جای خود برخواسته و کمی نرمش کنید.
 • مایعات فراوان بنوشید.
 • هنگام تماس های تلفنی کمی قدم بزنید.

 

 

 

https://www.humantech.com/transform-any-room-into-an-office/

ادامه مطلب

ارگونومی و کار در منزل - قسمت اول

کار کردن در منزل برای بسیاری از کارمندان در دوران شیوع ویروس کرونا  تجربه ای جدید است و با آسیب هایی نیز می تواند همراه باشد که در صورت رعایت نکات ارگونومی می توان از بسیاری از آسیب های احتمالی جلوگیری کرد. طبق تحقیقات انجام شده این آسیب ها در ناحیه کمر و گردن و ماهیچه ها بیشترین فراوانی داشته و نکته جالب اینکه افرادی که در منزل کار میکنند بیشتر از افرادی که در محیط اداری کار میکنند در معرض آسیب ها قرار دارند. در مقاله بعد در مورد نحوه قرار گیری دست ها و گردن صحبت خواهیم کرد.

همیشه تصور کار کردن با لپ تاپ روی تخت و نوشیدن چای وسوسه کننده هست و در عین حال شما را در معرض آسیب دیدگی قرار میدهد . پس برای حفظ سلامتی در دوران دورکاری رعایت نکات زیر توصیه می شود :

 انتخاب محل مناسب

حتما یک میز مناسب برای کار کردن پیدا کنید. میز ناهار خوری یا میز جلومبلی شاید اولین گزینه ها باشند اما به زودی متوجه درد های ناشی از حالت های نامناسب نشستن خود خواهید شد. همچنین میز منتخب باید فضای مناسبی برای قرارگیری پاهایتان داشته باشد . کار کردن در مقابل کابینت و کشو باعث ایجاد فاصله و لذا خم شدن بیش از حد هنگام تایپ کردن می شود.

 

 

اگر میز تحریر دارید پس این بهترین گزینه شما خواهد بود زیرا میز های تحریر معمولا در اتاقی بدور از شلوغی خانه قرار گرفته اند که برایتان علاوه بر کاهش ریسک های آسیب دیدگی ، تمرکز بیشتر را نیز به ارمغان خواهد آورد .

نور اتاق را با کشیدن پرده ها و روشن کردن چراغ ها در وضعیت مناسبی قرار دهید .معمولا توصیه میشود نور نمایشگر لپ تاپ را بگونه ای تنظیم نمایید که با نور محیط همخوانی داشته باشد.با این کار می توان آسیب های احتمالی چشم را کاهش داد .

 

تجهیزات خود را کامل کنید

بیاید در ابتدا یک میز و صندلی اداری ایده آل را تصور کنیم. یک صندلی با پشتی طبی که انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ می کند و با توجه به قد افراد امکان تنظیم گودی کمر را دارا است.عمق نشیمن صندلی قابلیت تنظیم دارد .ارتفاع پشتی دربر گیرنده سرشانه ها است و پشت سری قابل تنظیم دارد. میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع و مناسب جهت کار در دو حالت نشسته و ایستاده . مانیتور مجهز به بازوی نگهدارنده متحرک .تهیه تمامی این تجهیزات در منزل  برای بسیاری از افراد امکانپذیر نیست اما می توانیم با استفاده از روش های ساده  و ارزانقیمت حداقل ها را محیا کنیم . پیشنهاد اول خرید یک میز لپتاپ ارزانقیمت است تا بتوانید ارتفاع مانیتور را همتراز با چشمان خود تنظیم نمایید . برای این کار میتوانید حتی از چند کتاب نیز استفاده کنید.

 

 

بهترین حالت تایپ کردن زمانی است که هر دو دست روی کیبورد  قرار بگیرد و ساعد نسبت به بازو  در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد

تهیه تمامی تجهیزات مطرح شده از یک سو و تهیه یک صندلی مناسب از سوی دیگر به حفظ سلامتی در دوران دورکاری کمک خواهند کرد .

 

عادتهای رفتاری خود را اصلاح کنید

 

هنگام کارکردن هربیست دقیقه از جای خود برخواسته و کمی قدم بزنید . مایعات فراوان بنوشید . انجام حرکات کششی نیز برای حفظ شادابی توصیه می شود.

 

منبع:

https://www.humantech.com/dont-work-from-the-couch-tips-to-improve-your-home-office/ 

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت